Spoušťové body


Možná máte své zkušenosti s vytrvalou, hlubokou a obtěžující bolestí či citlivostí, jež provázejí přítomnost spoušťových bodů. Jde o stav nazývaný odborným termínem syndrom myofasciální bolesti. 

Všichni spolehlivě poznáme, kdy je naše svalstvo zdravé - v takovém případě, se umíme pohybovat plynule, snadno a bez omezení. Jakmile dojde k zatuhnutí svaloviny a vytvoření spoušťových bodů, příslušný sval se stáhne. Na dotek se jeví tvrdý a kompaktní. Ztrácí pružnost a poddajnost. Zůstane-li stažený, postupem času může dojít ke zhoršení jeho prokrvení, což vede k přeměně části vláken na vazivo a ke ztrátě pružnosti úplně.  

Sval se skládá z jednotlivých pruhů svalové tkáně, které jsou uloženy paralelně vedle sebe a při kontrakci svalu pracují společně. Svalové poranění může vést k omezení elasticity jednoho či více těchto vláken, což má za následek ztuhnutí tkáně. Na postiženém vláknu svaloviny pak nalezneme spoušťový bod. Pokud si představíme svalovou křeč jako extrémní kontrakci celého svalu, stažení a ztuhnutí konkrétního vlákna svalové tkáně představuje cosi jako mikrokřeč. Dysfunkce svalu přetrvává do té doby, než dojde k uvolnění postižené oblasti.  

Kontraindikace 

Změny v krevní srážlivosti - Pokud dojde k výrazným změnám v krevní srážlivosti a je překročena určitá mezní hodnota, neměli by se spoušťové body ošetřovat. Riziko nekontrolovatelného krvácení se závažnými následky je příliš veliké. Většina těchto změn je způsobena léky a platí v nich následující mezní hodnoty. Pokud je hodnota PT (protrombinový čas, Qickův test) nižší než 20 nebo pokud je hodnota INR (mezinárodní normalizovaný poměr) vyšší než 3, je léčba spoušťových bodů zakázaná.   

ZPĚT