GN Exclusive Cordyceps sinensis CS-4 50% polysacharidů 100 cps.
Golden Nature Exclusive Cordyceps sinensis CS-4 s deklarovaným podílem polysacharidů 50% s přidavkem betaglukanu a mannitolu pro maximální efekt.
Cordyceps sinensis, česky pojmenovaný jako housenice čínská, je houba pocházející z náhorních oblastí v Tibetu, rostoucí ve výškách 4000-6000 metrů nad mořem. Pro svoje blahodárné vlastnosti je využívaná již po tisíce let a dnes je oblíbena nejen v tradiční čínské medicíně, ale téměř po celém světe. Cordyceps se pro velkou poptávku začal pěstovat i uměle. Nese pak označení CS-4. Tento druh se svými kvalitami vyrovná i houbám, jež rostou ve volné přírodě.
Cordyceps sinensis je cizopasná houba, která jako svého hostitele využívá larvy specifického druhu motýlů. Obsahuje široké spektrum biologicky aktivních látek jako jsou nukleosidy, nukleotidy, polysacharidy, mastné kyseliny, bílkoviny, steroly, vitaminy, minerály, melanin a D-mannitol (kyselina cordycepsová). Za nejcennější složku se považují polysacharidy - manany, mananové polymery a glukany. Díky prospěšným látkám je podporou pro mnoho stránek organismu.
Golden Nature Exclusive Cordyceps obsahuje vysoký podíl suroviny v jedné kapsli 500 mg s deklarovaným množstvím 50% polysacharidů a navíc přidaným D-mannitolem a Betaglukanem.
Proč šáhnout po Golden Nature Exclusive Cordycepsu s 50% polysacharidy??
Řada Golden Nature Exclusive jak je již z názvu patrné, je exkluzivní a vylepšená řada klasické řady Golden Nature. Nová řada produktů GN Exclusive vyniká prvotřídními doplňky stravy se smysluplným složením a efektivním využitím. Produkty Golden Nature Exclusive jsou nabité aktivními látkami, které jsou díky kapslím z hydroxypropylmethyl celulózy (HPMC tobolky) vhodné i pro vegetariány a vegany. Každý produkt obsahuje maximálně možné a efektivní složení bez přísad, pojiv, plniv a dalších pomocných látek. Golden Nature Exlusive jsou prvotřídní doplňky stravy, které upřednostňují kvality před kvantitou. Golden Nature Exclusive Cordyceps sinensis obsahuje deklarovaný podíl 50% polysacharidů s navíc přidaným betaglukanem a mannitolem pro maximální efekt. Cordyceps s vyšším obsahem polysacharidů je vhodnější pro akutní řešení zdravotních problémů.
Složení v jedné kapsli:
Cordyceps CS-4 (extrakt z mycelia s obsahem 50% polysacharidů) - 500 mg
D-mannitol - 50 mg
Betaglukan - 50 mg
Transparentní rostlinná (HPMC) tobolka
Obsah balení: 100 cps.
Doporučené dávkování: Užívejte 2-3 kapsle 1x denně, zapít dostatečným množstvím tekutiny.
Upozornění:
Doplněk stravy s rostlinným extraktem. Doplněk stravy neslouží jako náhrada pestré a vyvážené stravy. Není určeno pro děti, těhotné a kojící ženy. Ukládejte mimo dosah dětí. Chraňte před vlhkem a přímým slunečním svitem. Nepřekračujte doporučené denní dávkování 3 kapsle. Není vhodné kombinovat s alkoholem. Minimální trvanlivost do data uvedeném na obalu. Vyrobeno v ČR.
Cordyceps sinensis, kdy a jaké koncentrace jsou nejvhodnější?
Cordyceps sinensis známý také pod českým názvem jako housenice čínská je populární medicinální houba, která pochází z Tibetu. Blahodárný vliv cordycepsu na náš organismus byl proslulý již v tradiční čínské medicíně a to zejména pro svou stimulační schopnost a vysoký obsah bioaktivních látek, které si umí poradit s řadou zdravotních potíží napříč celým tělem.
Ovšem není cordyceps jako cordyceps!! Při správném výběru této medicinální houby záleží na mnoho aspektech jako:
- způsob zpracování
- typ suroviny
- koncentrace polysacharidů a dalších aktivních látek
A právě o tom, jaké koncentrace existují a k čemu slouží, si povíme v dnešním článku.
Jak Cordyceps vypadá a kde roste?
Cordyceps sinensis je poměrně vzácná jedlá parazitická houba, která roste ve vysokých nadmořských výškách přes 3000 m. n. m. v Himalájích. Její pěstování je komplikované, což do značné míry ovlivňuje i její cenu. Jedná se totiž o vřeckovýtrusnou houbu, jejíž výtrusy se zachytávají na těle housenky Thitarodes armoriacanus. Ta se ve svém určitém vývojovém stadiu zahrabává do země a vlivem napadení touto houbou umírá. Tělo housenky však houbě poskytuje ideální podmínky pro růst. I tak ale růstový cyklus houby může trvat několik let.
Ve fázi sběru Cordyceps vypadá jako štíhlý podlouhlý útvar červenohnědé barvy, který narůstá do délky 10 cm. Podzemní část houby je světle hnědá. Ve volné přírodě se již prakticky nevyskytuje a je nutné ho vzhledem k vysoké poptávce pěstovat uměle. Cordyceps ale vyžaduje pro svůj růst specifické podmínky, které je velice obtížné laboratorně nastimulovat. Kvalita houbových mycelií z pěstírny se však naštěstí shoduje s těmi ve volné přírodě. Kmen mycelia cordycepsu označený CS-4 patří mezi ty nejkvalitnější a obsahuje stejný obsah aktivní látek jako cordyceps volně se vyskytující v přírodě.
Co Cordyceps sinensis obsahuje za výjimečné složky?
Cordyceps je plný unikátních látek se širokospektrálními efekty na náš organismus, díky čemuž pomáhá při mnoha onemocněních. Jednou z nejvýznamnějších složek je cordycepin neboli 3-deoxyadenosin, což je nukleosid neutralizující volné radikály. Dále obsahuje na 28 různých nasycených a nenasycených mastných kyselin, kyselina cordycepsová (D-mannitol), Adenosin, více jak 10 aminokyselin, vitaminy ze skupiny B, minerální látky - především zinek, draslík a vápník a v neposlední řadě vitaminy rozpustné v tucích, které si lidské tělo neumí samo vytvořit.
Další důležitou složkou Cordycepsu jsou polysacharidy zvané betaglukany, které ve velké míře ovlivňují jeho efekt a výslednou kvalitu. Na rozdíl od jiných bylinek a hub u Cordycepsu pravidlo říkající: Čím vyšší koncentrace aktivních látky tím lepší, platí pouze částečně.
Jakou koncentraci cordycepsu je vhodné zvolit?
Ideální poměr polysacharidů pro podporu či prevenci imunitního systému a dalších orgánů se pohybuje okolo 30 %. Cordyceps s obsahem 30 % polysacharidů je optimální volbou, jelikož obsahuje dostatečné množství polysacharidů. Na druhou stranu, je zde i potřebný prostor pro další aktivní látky. Tato koncentrace je vhodná i u chronických stavů. Pokud zvolíte produkt s nižší koncentrací polysacharidů, účinek bude slabý a méně širokospektrální.
Naopak Cordyceps v koncentraci 50 % polysacharidů se pro dlouhodobé užívání nedoporučuje. Tato koncentrace je vhodná pouze pro vybuzení organismu například z důvodu zvýšení výkonu při sportovní aktivitě. Dále se tato koncentrace může využívat při akutních stavech různých onemocnění pro zmírnění prvotních příznaku.
Co všechno Cordyceps sinensis umí?
Z pohledu tradiční čínské medicíny Cordyceps sinensis posiluje ledvinový yang, který souvisí se zimomřivostí, častou únavou a oslabeným imunitním systémem. Pro svoji schopnost posilovat ledviny se tak používá z důvodů zánětu močového měchýře, onemocnění ledvin, sexuálních problémů a neplodnosti. Cordycepin totiž u mužů zvyšuje produkci testosteronu.
Cordyceps sinensis dále umí působit antibakteriálně a protivirově, čehož lze využít preventivně proti chřipce a sezonním nachlazením. Odpovědnou látkou za tyto účinky jsou právě betaglukany, které dále například snižují hladinu cholesterolu a krevního cukru.
- Posiluje obranyschopnost organismu
- Podporuje funkci plic (používá se u astmat, alergií a respiračních potíží)
- Zmírňuje dlouhodobou únavu a projevy vyčerpání
- Podporuje funkci ledvin, jater a štítné žlázy
- Komplexně působí na reprodukční systém (ovlivňuje libido a tvorbu spermií)
- Reguluje hladinu zlého LDL cholesterolu v krvi a krevního cukru
- U sportovců zlepšuje schopnost regenerace svalů a zvyšuje výkon
Cordyceps sinensis, jaké látky obsahuje a k čemu jsou dobré?
Cordyceps sinensis (housenice čínská) je parazitická houba, která pro svůj vývoj potřebuje cizího hostitele - v tomto případě se jedná o některé druhy motýlů, jež svými spory napadne, pohltí je a na samém konci vznikne medicinální houba už léta využívaná nejen v tradiční čínské medicíně. Byla ceněna již dříve v císařském paláci, postupně se její užívání rozšířilo i do zbytku světa a zůstala oblíbená až dodnes. Sběr ve volné přírodě je ale dnes již docela omezený, tak se přistoupilo i k umělému pěstování, kde i tak rostou houby s úžasnými látkami, pro něž je cordyceps sinensis tak hodnotný. V dnešním článku se na tyto obsažené složky zaměříme a vysvětlíme si proč jsou pro náš organismus tolik prospěšné.
Co vše tedy v cordycepsu nalezneme?
Cordyceps je houba přímo nabitá aktivními látkami, co mohou prospět našemu tělu po více stránkách, a proto i jeho využití je velice rozsáhlé. Každá z látek má svůj určitý přínos a jejich komplexní spojení je ještě významnější. V první řadě obsahuje některé důležité vitaminy, minerály a stopové prvky. Vitaminy B, D, E a K, zinek, vápník, draslík, sodík, železo, selen nebo také i mangan. Všechny tyto zmíněné složky jsou nezbytné pro správné funkce našeho organismu a tělo se bez nich neobejde. Cordyceps však skrývá bioaktivní sloučeniny, které jsou poněkud zajímavější. Jedná se o nukleosidy, nukleotidy, polysacharidy, steroly, bílkoviny anebo mastné kyseliny.
Nukleosidy
V cordycepsu se nachází přibližně 10 druhů nukleosidů, složených z dusíkaté báze a sacharidu, a jejich sloučenin jako je adenin, adenosin, guanin, cytidin, cytosin, inosin, kordycepin a další. Mezi ty hlavní patří především adenosin, který má vliv na řadu fyziologických procesů. Podílí se na stavbě nukleových kyselin a váže se na receptory v tělních buňkách, přenáší energii a reguluje buněčné pochody - například vnitrobuněčný a membránový transport, cytoprotekce a regulace nervové aktivity. Dalším zajímavým nukleosidem je pak kordycepin. Ten má na starost třeba ochranu kardiovaskulárního systému a boj proti ateroskleróze. Podporuje i neutralizovat volné radikály a aktivitu imunitního systému.
Nukleotidy
Jsou také stavebními kameny nukleových kyselin a na rozdíl od nukleosidů obsahují navíc kyselinu fosforečnou. V buňce přenášejí energii, účastní se procesů biologických syntéz a buněčné komunikace. Jejich přínos spočívá v metabolismu mastných kyselin, hojení a obnovy tkání, posilování imunitního systému nebo mají vliv při vstřebávání železa z trávicího ústrojí. Jmenovitě jde kupříkladu o adenosin 5-monofosfát (AMP).
Polysacharidy
Polysacharidy jsou jednou z nejdůležitějších látek v cordycepsu. Jde o složené cukry jako jsou manany, mananové polymery a zejména o glukany (betaglukany), které se vyznačují antioxidační aktivitou, regulací cukrů a tuků v krvi a nejvíce pak harmonizací imunitního systému. Zesilují fagocytózu a aktivitu buněk podílející se na tomto procesu - pohlcení a zničení cizorodých bakterií čí vlastních odumřelých buněk. Betaglukany však sami o sobě nic nelikvidují, ale podporují vlastní obranné mechanismy těla tak, aby si s bakteriální či virovou infekcí poradilo samo. U polysacharidů velmi záleží na jejich obsaženém množství - zde neplatí, že čím větší koncentrace, tím větší prospěch pro jeho uživatele. Nemělo by jich být ani málo, jinak není užitek tak velký. Ideální obsah polysacharidů se udává jako 30 %.
Bílkoviny, Steroly, mastné kyseliny a ostatní látky
Z bílkovin se v cordycepsu sinensis nachází především enzymy, které příznivě působí proti krevním sraženinám. Dále pak nalezneme aminokyseliny (histidin), peptidy (myriocin) a polypeptidy (cyklosporin). Ze sterolů můžeme zmínit ergosterol, jenž je prekurzorem vitaminu D2. Mastné kyseliny jsou důležité stavební prvky, jež se účastní regulace cukrů a tuků, imunitním systému a v cordycepsu se nachází třeba kyselina palmitová posilující syntézu inzulinu. Z ostatních složek lze ještě jmenovat melanin - antioxidant a součást pigmentu nebo D-mannitol, známý i jako kyselina kordycepová.
Jak můžeme vidět, cordyceps sinensis v sobě nese opravdu nepřeberné množství skvělých látek, a proto může být velmi užitečným pomocníkem při řešení neduhů, dlouhodobých zdravotních obtížích, infekcích nebo při podpoře naší imunity. Skvěle si poradí i se stresem a únavou a vyladí naší psychickou i fyzickou stránku.