L-Tryptofan - aminokyselina dobré nálady
L-Tryptofan patří mezi esenciální aminokyseliny. Pojem esenciální aminokyselina znamená, že si tuto látku naše tělo není schopno vytvořit samo, a tak je nutná jeho substituce formou potravy, případně doplňků stravy.
L-Tryptofan je běžně obsažen ve stravě a nalezneme ho jak v rostlinných, tak i živočišných bílkovinách jako je kuřecí maso, krutí maso, hovězí
maso, mléčné výrobky, kešu oříšky, dýňová semínka, fazole, tuňák, banány, špenát a mnoho dalších potravin.
Tryptofan se vyskytuje ve dvou formách a to L-Tryptofan a D-Tryptofan, jelikož forma D-Tryptofan je pro naše tělo téměř nevyužitelná a zároveň toxická, vždy nás zajímá pouze L-Tryptofan.
K čemu L-Tryptofan slouží a proč je důležitý?
Jak již bylo řečeno a vysvětleno L-Tryptofan je esenciální aminokyselina, která se v organismu podílí na mnoha procesech. Jedním ze základních procesů je přísun/transport (glukózy-energie) do nervových buněk, čímž je zachována správná funkce CNS (centrální nervové soustavy).
L-tryptofan je tedy nezbytný pro správné fungování CNS a to nejen z pohledu přísunu glukózy, ale hraje významnou roli jako prekurzor serotoninu – co to znamená?
Tryptofan je výchozí a klíčovou látkou pro biosyntézu důležitých látek jako jsou serotonin, melatonin a nikotinamid (Vitamínu B3) a to vše se v našem organismu odehrává za přítomnosti vitamínu B6.
Jednoduše řečeno biosyntéza tryptofanu a výchozích látek vypadá následovně:
tryptofan+Vitamin B6 → 5-HTP (hydroxytryptofan) → serotonin-Vitamin B3 → melatonin
Co je zač serotonin melatonin?
Teď již víme, k čemu nám slouží v organismu Tryptofan, nyní se zaměříme na serotonin a melatonin. Serotonin je pro mnohé znám jako neurotransmiter a hormon "dobré nálady" a není tomu jen tak. Serotonin má opět zásluhu na mnoha procesech v organismu, mezi ty nejdůležitější patří shlukování krevní destiček a ovládání nálady.
Funguje to následovně, pokud má tělo dostatečné množství serotoninu, cítíme se skvěle /šťastně zkrátka máme dobrou náladu. Problém nastává, když máme nedostatek tohoto hormonu, což může způsobit duševní nerovnováhu, pocity úzkosti až deprese.
Melatonin je hormon, zodpovědný za správnou regulaci a kvalitu spánku. Proto je také znám jako spánkový hormon. Více o Melatoninu si můžete přečíst v našem blogu – Melatonin – pomocník při problémech se spaním.
Proč bychom měli Tryptofan užívat?
- Podporuje správnou funkci centrální nervové soustavy
- Podporuje psychickou odolnost organismu
Tryptofan – proč je vhodná kombinace s vitaminem B6?
L-tryptofan ve formě doplňku stravy jistě dobře znají všichni sportovci, kteří jej nejčastěji využívají ke zlepšení fyzického výkonu a regenerace. Tato esenciální aminokyselina je ale důležitá i zcela jiných důvodů. Zjistěte z jakých, a proč byste ji měli kombinovat s vitaminem B6.
Co je L-Tryptofan a k čemu je dobrý?
Jak jsme již zmínili, L-Tryptofan patří mezi esenciální aminokyseliny, což jsou látky nesmírně důležité pro správné fungování našeho těla. Konkrétně fungují jako stavební složky proteinů. Slovo "esenciální" znamená, že si je naše tělo neumí samo vyrobit, a tak je musí přijímat vnějším způsobem – buď potravou, nebo v doplňcích stravy.
Aminokyselin existuje na 20 různých druhů. Každá v těle pracuje trochu jinak a také se zasazuje o správné fungování jiné části těla. L-Tryptofan je významný hlavně pro mozkovou činnost a centrální nervovou soustavu, kdy nervové buňky zásobuje glukózou a stará se tedy o příliv energie. Kromě výživy nervových buněk dále zprostředkovaně ovlivňuje metabolismus tuků a cukrů, reguluje krevní tlak a krevní cukr a příznivě ovlivňuje srdeční akci. Aby ale L-Tryptofan mohl být v organismu dobře využit, musí ho být dostatek a nesmí v těle chybět jeden z klíčových vitaminů, respektive vitamin B6!
Jak spolu souvisí L-Tryptofan a vitamin B6?
L-Tryptofan je v těle důležitý nejen z výše zmíněných důvodů ale i proto, že je výchozí složkou pro vznik jiných významných látek. Přes mozkovou bariéru do mozku například vstupuje jako serotonin neboli "hormon štěstí", což je neurotransmiter odpovědný za nervové přenosy. Hormon štěstí se mu říká především proto, že působí na nervové dráhy, které ovlivňují naše nálady, emoce a to, jak se každý den cítíme.
Dále z něho vzniká niacin neboli vitamin B3, který je taktéž prospěšný pro nervovou soustavu, a "hormon spánku" zvaný melatonin. To vše by ale nebylo možné bez účasti vitaminu B6 pyridoxinu, který musí být přítomen, aby metabolismus a přeměna L-Tryptofanu vůbec proběhla. Role vitaminu B6 je tedy nepostradatelná. Pokud proto doplněk stravy s L-Tryptofanem obsahuje vitamin B6, je to jedině dobře. Vitamin B6 navíc přispívá ke snížení míry únavy a pomáhá získat duševní pohodu.
Proč dochází k nedostatku L-Tryptofanu a co při tom hrozí?
Nedostatek L-Tryptofanu představuje značný problém. Už jen proto, že se z něj tvoří další látky. Například při nedostatku serotoninu hrozí emoční podrážděnost, náladovost, nervozita nebo poruchy spánku. Celkově se také udává, že nedostatek L-Tryptofanu může způsobit deprese a úzkosti, zhoršení paměti nebo podmiňuje vznik kožních onemocnění.
A jak k nedostatku L-Tryptofanu může dojít? Jelikož se jedná o esenciální aminokyselinu, kterou naše tělo dovede získat jedině z potravy, nedostatek pochopitelně hrozí při stravování bez zařazení potravin s tryptofanem (např. špenát, fazole, dýňová semínka, krůtí maso atd.) nebo při poruchách trávení či vstřebávání. Týká se to zejména starších lidí, kteří mají již trávicí potíže, avšak ani mladí lidé nejsou bez rizika, neboť například nadměrná konzumace alkoholu může hladinu tryptofanu snižovat.
S čím může L-Tryptofan pomoci?
- Přispívá k normální činnosti nervové soustavy
- Přispívá k normální psychické činnosti
- Přispívá ke snížení míry únavy a vyčerpání