Jak prožít svátky bez stresu a zbytečných kil navíc.
1. Psychika – vnímání emocí
Je dobré si uvědomit, že není až tak důležité co se nám děje, ale jak na to reagujeme. Vnímejme svoje emoce a když přijdou ty negativní jako zlost, vztek, ale i smutek … chvilku zklidněme mysl. Stačí si jen uvědomit co cítíme. Můžeme poděkovat svým negativním emocím, že se ukázaly a sdělit jim, že o nich víme, ale nemáme zájem, že chceme zažívat radost a dobrou energii. Negativní emoce si můžeme představit jako nějakou osobu, nebo zvíře…otevřít mu ve své představivosti dveře a vyprovodit je s úsměvem ven. :-)
Emoce jsou energie, jsou signál pro naše tělo, aby začalo produkovat emocím odpovídající chemické prostředí v těle. Chemické prostředí ovlivňuje následně jak se cítíme, podporuje zánět, překyselení atd.
2. Radujme se z přítomnosti
Přítomnost je to jediné co skutečně existuje tady a teď. Mnoho z nás se bojí budoucnosti, co budeme dělat, když zdraží energie, jestli znovu přijde nějaká pandemie atd. Mnozí také pořád žijí v minulosti. Neumí si odpustit některé své postoje, vzpomínají na minulost. Minulost už ale byla a budoucí strachy vůbec nemusí nastat. Zkusme si užívat každý okamžik přítomnosti a žijme ho naplno.
3. Podvědomí tvoří naši budoucnost
Hlavní kormidelník našeho těla je naše podvědomí. Zaznamenává všechny naše prožitky a emoce, které tyto prožitky doprovázely. Podle toho podvědomí tvoří náš "software". Nedá se oklamat racionálním mozkem. Je to to nejhlubší co je v nás. Pokud jsou to strachy a jiné negativní emoce, obavy, nedůvěra… toto si dále přitahujeme do svého života.
Buďme pozorní na to, kam v podvědomí zaměřujeme svoji pozornost.
Myšlenka ➛emoce ➛energie ➛ hmota➛ realita
4. Vánoce jako svátky radosti
Vánoce jsou svátky radosti. Připomínají narození Ježíše Krista. Právě teď se můžeme rozhodnout, že si začneme tvořit svoji novou a lepší budoucnost. Jak na to? Jednoduše. Zapojme do svého přemýšlení více srdce. Srdce zná vždy pravdu na rozdíl od mozku, který je ovládán našim egem.
Jedině láska, srdce a pozitivní myšlenky můžou přeprogramovat negativní software a přitáhnout si do života krásnou budoucnost.
5. Denně chvíle ticha
I v tom největším zmatku můžeme najít chvíli jen pro sebe. Stačí jedna minuta, kde zavřeme oči a třeba jen na jednu minutu nemyslíme na nic. Pozorujeme svůj dech a vnímáme své tělo a poděkujeme mu, že je tady s námi a slouží nám jak nejlépe umí.
6. Vědomé mlsání
Málokdo o Vánocích vydrží nevzít si ani kousek cukroví. Pokud si uděláte cukroví sami, můžete si ho připravit z kvalitních surovin. Můžete použít špaldovou, nebo mandlovou a kokosovou mouku, můžete použít kvalitní máslo nebo ghí. Místo cukru můžete použít med, datle, nebo bio třtinový cukr.
Je dobré si předem oddělit na talířek cukroví, které chceme sníst. Nejhorší je ujídat z plného tácu, kdy už po chvíli nevíme, co jsme všechno snědli J. A samozřejmě cukroví a kalorická jídla jezme raději dopoledne, než večer.
7. Pohyb
Najděte si chvilku na alespoň krátkou procházku na denním světle. Jsme světelné bytosti. Světlo a cirkadiální rytmy jsou pro nás velmi důležité. Naše tělo pracuje v cyklech. Při pohybu se okysličí krev, rozproudí lymfa, nabijete se novou energií, tvoři se tělu vlastní antioxidanty.
8. Denní rytmus je základ
o Vánocích bychom měli dodržovat náš obvyklý rytmus, tím je myšleno, kdy chodím spát, kdy vstávám, kdy jím… tělo má rádo pravidelnost.. Na druhé straně, Vánoce a svátky můžou být i příležitostí k úpravě životního stylu. Můžeme třeba začít chodit dříve spát, dříve vstávat, můžeme si přidat do života nový rituál a postupně si na to zvyknout.
9. Zima je obdobím klidu
Inspirujme se od přírody, která v zimě odpočívá. Člověk sice nemůže vypustit všechny povinnosti, přesto si ale můžeme dopřát více času na odpočinek. Můžeme se zaměřit na své plány, zapřemýšlet si v klidu, věnovat více času sami sobě.
10. Pár praktických rad na závěr:
Pokud Vás čeká večer plný alkoholu, nezapomínejte vypít minimálně stejné množství vody jako alkoholu. Alkohol dehydratuje. Dejte si větší množství vitaminu C a hořčíku.
- Na smažení požívejte kvalitní tuky jako např. ghí (přepuštěné máslo), domácí sádlo, nebo olivový olej.
- Co můžete, připravte si sami a nekupujte polotovary
- Nezapomínejte na dostatek zeleniny a vlákniny
- Vyhýbejte se slazeným nápojům
- Alespoň tři hodiny před spaním nejezte
- Zkuste vynechat jedno jídlo denně…alespoň občas
- Jezte, když máte hlad, nebo ideální je nechat mezi jídly rozestup 3 –4 hodin.
- Když se přejíte, další den si dejte půst, nebo vynechte jedno jídlo a jděte na procházku
Přejeme Vám boží Vánoce plné lásky v srdci, míru v duši a pevného zdraví.