Ginkgo biloba pro lepší paměť?
Ginkgo biloba (Jinan dvoulaločný) je rostlina, která se využívá již velmi dlouho v tradičních léčitelstvích, jako je například čínská medicína, ájurvéda, nebo lidové léčitelství. V celé Asii je dokonce považována za svatou. Ukrývá v sobě totiž zajímavé látky, jež nám mohou být v mnoha ohledech užitečné, a proto se stala součástí doplňků stravy i v našich končinách. Tyto preparáty se stále těší velké oblibě, protože ginkgo biloba je spojována především s podporou paměti a podobných stránek organismu. V čem tedy spočívá její blahodárnost, jaké látky za ní stojí a podpoří opravdu naši paměť? Na to se podíváme v dnešním článku, který vám tuto rostlinu přiblíží.
Ginkgo biloba, její blahodárné vlivy a paměť
Jak ginkgo biloba vypadá?
Ginkgo je skutečně prastarý strom, jelikož roste na naší planetě už od doby prvohor. Řadí se tedy mezi nejstarší stromy vůbec. Odtud i jeho přezdívka – živoucí fosilie. Jinan je poměrně nenáročný, a přitom velice odolný. Dokáže se dožívat až tisíce let. Za tu dobu dorůstá do úctyhodné výšky 30-40 metrů. Má dlouhé větve, na nichž jsou specificky tvarované listy se dvěma laloky (odtud druhové jméno dvoulaločný). Právě ty jsou cenné, protože obsahují aktivní látky, jež se pojí s pozitivními vlivy, které Ginkgo biloba poskytuje. Listy jsou velké 5-10 cm, mají jasně zelenou barvu a jsou opadavé. Jejich sklizeň probíhá v určitou dobu tak, aby v nich bylo co nejvíce látek. Sbírají se jednou ročně, kdy je za nejlepší období považováno jaro, když zrovna lístky dorůstají do své finální podoby. Původem je ginkgo biloba sice z Číny a okolí, ale dnes je pěstována v nejrůznějších koutech světa.
Co prospěšného ginkgo biloba obsahuje?
Jinan dvoulaločný v sobě nese celou řadu unikátních látek ze skupiny flavonoidů, terpenových sloučenin, organických kyselin, fenolů, steroidních prvků, karotenoidních barviv, vitaminů a dalších blahodárných látek. Všechny složky vytváří znamenitý komplex pro náš organismus, avšak za ty nejdůležitější jsou považovány flavonoidy a terpeny.
Ginkgo obsahuje asi 20 druhů flavonoidových glykosidů, z nichž jsou nejvýrazněji zastoupeny kvercetin, kaempferol a isorhamnetin. Mají významné protizánětlivé schopnosti a příznivý efekt na kardiovaskulární soustavu. Z terpenů to jsou biologicky aktivní laktony, nazývané jako ginkgolidy a bilobalid, které jsou neuroprotektivní a podněcují přenos nervových vzruchů. Všechny jmenované složky, spolu s kyselinou ginkgolovou, se chovají jako silné antioxidanty a zesilují žilní tonus.
Ginkgo biloba, její blahodárné vlivy a paměť
Extrakt z listů jinanu je užívaný zejména pro svůj prospěšný efekt na mozkovou činnost a úlohy s ní spojené. Látky, které obsahuje, mohou totiž napomáhat správné aktivitě mozku a kognitivních (poznávacích) funkcí. Sem se řadí právě paměť, koncentrace a pozornost. Umožnují nám učit se nové věci, zapamatovat si je, rozpoznávat, umět se přizpůsobovat novým situacím a změnám v prostředí, vnímat, reagovat na různorodé podněty a zpracovávat informace. To vše se nám může zdát běžnou součástí našeho života, ale s postupem věku tyto přirozené schopnosti slábnou.
S tím vším souvisí ještě další vlastnost ginkgo biloby, poněvadž příznivě ovlivňuje také krevní oběh a mikrocirkulaci krve. Podporuje tudíž přísun krve do tkání, zlepšuje stav cév a průtok v nich. Vzhledem k tomu, že je pozitivní pro posílení cirkulace krve po těle, lepší přísun má rovněž mozek. Dokáže pak hladce pracovat a dojde také ke zdokonalení výše zmíněných kognitivních funkcí. Navrch ještě ginkgo biloba, díky obsahu antioxidantů, ochraňuje buňky v těle před volnými radikály, a zabraňuje tak například předčasnému stárnutí či rozvoji některých onemocnění.